عکس و بیوگرافی ثریا اسفندیاری دومین و زیباترین زن محمدرضا شاه

ثریا اسفندیاری | www.patogh98.com

بیوگرافی : ثریا اسفندیاری دومین همسر محمد رضا پهلوی شاه ایران، بود که نزدیک به هفت سال در دربار ایران دوام آورد. او پس از فوزیه و پیش از فرح در ایران عنوان ملکه را به خود اختصاص داده بود.

www.Patogh98.com | سایت سرگرمی و تفریحی پاتوق98

ثریا اسفندیاری بختیاری در اول تیر ۱۳۱۱ در بیمارستان میسیونرهای انگلیسی در اصفهان متولد شد. پدرش خلیل فرزند اسفندیار، سردار اسعد بختیاری بود. خلیل، زمانی که در آلمان رشته حقوق و اقتصاد سیاسی می خواند با اوا کارل (Eva Karl ) ازدواج کرد، اوا، خود متولد سن پترزبورگ، پایتخت دولت روسیه تزاری بود و پیش از شروع جنگ اول جهانی به همراه خانواده اش به آلمان بازگشته بود.

خلیل پس از پایان تحصیلاتش به همراه اوا به ایران آمد و شش سال از ازدواج آن دو می گذشت که ثریا به دنیا آمد. وضعیت نامطلوب بهداشتی در ایران و شیوع بیماری های پوستی و آبله، اوا را بر آن داشت تا کودک ده ماهه اش را برای دوری از خطر بیماری به برلین ببرد. اما چهار سال بعد دوباره به اصفهان بازگشتند. خلیل اکنون معاون هنرستانی در اصفهان بود.

 

ثریا ابتدا در مدرسه مادام الی منتال (Mme Elli Mental ) همراه گروهی از کودکان آلمانی درس می خواند. او دوران تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه بهشت آیین اصفهان سپری کرد و تا کلاس چهارم متوسطه در این شهر بود. سپس در فروردین ۱۳۲۵، خانواده بختیاری به سوئیس مهاجرت کردند و در شهر زوریخ ساکن شدند. ثریا ابتدا به مدرسه شبانه روزی دخترانه مونترو (Montreux ) رفت و یک سال بعد به لاروزه (La Rosee) در لوزان منتقل شد و در ۱۳۲۹ برای ادامه تحصیلات به لندن رفت.

پس از طلاق فوزیه نخستین همسر محمد رضا پهلوی که خواهر ملک فاروق پادشاه مصر بود در مهر ۱۳۲۷، شاه ایران درصدد یافتن همسر تازه ای برای خود بود اما او از میان دهها دختری که برایش در نظر گرفته بودند، هیچ یک را نمی پسندید. تا اینکه حضور ثریا در اروپا و اوصافی که از او بر می شمردند، محمد رضا را بر آن داشت تا خواهرش شمس را برای دیدار ثریا به لندن بفرستد. شمس او را پسندید و ترتیب ملاقات او با برادرش را در پاریس داد. محمد رضا نیز با دیدن ثریا، موافقت خود را برای ازدواج با او اعلام کرد. از آن پس موضوع ازدواج دوم محمد رضا، در ایران بر سر زبانها افتاد. ثریا به تهران آمد و در مجلسی خصوصی رسمآً از او خواستگاری شد.

 

 

ازدواج با محمدرضا پهلوی

انتخاب ثریا برای همسری محمدرضا شاه به وسیله خواهر بزرگ‌تر شاه شمس انجام گرفت. شمس در یک مجلس مهمانی در سفارت ایران در لندن که ثریا هم دعوت شده بود، در همان نظر اول او را پسندید و مسئله را با خلیل اسفندیاری در میان گذارد و ثریا با آمادگی قبلی برای روبرو شدن با شاه به تهران آمد.ثریا در خاطرات خود می‌نویسد که بزرگ‌ترین آرزوی او پیش از اینکه ملکهٔ ایران بشود، هنرپیشگی سینما بوده و پیش از اینکه برای اولین دیدار با شاه به کاخ سلطنتی برود با پدرش شرط کرده بود که اگر شاه او را نپسندید یا او از شاه خوشش نیامد، او را به هالیوود بفرستد.

ولی شاه هم مثل خواهرش در اولین نظر او را پسندید و ثریا هم تمایل به این ازدواج پیدا کرد و مراسم نامزدی آنها روز ۶ دی ۱۳۲۹ در نظر گرفته شد. امیدواری آنها این بود که مراسم ازدواج به زودی برگزار شود، ولی ثریا ناگهان دچار بیماری حصبه شد و روز به روز هم بیماریش شدت یافت و همه را دچار نگرانی کرد. ناگزیر مراسم ازدواج به تعویق افتاد. پس از طی دوران نقاهت، تشریفات عقد و ازدواج در نهایت سادگی در ۲۳ بهمن برگزار شد.

ورود ثریا به دربار پادشاه ایران با حوادث متعددی همراه بود. در آن سال، نفت ایران ملی شد و با روی کار آمدن دولت محمد مصدق به عنوان نخست وزیر، ایران دستخوش تحولات شگرفی شد. ثریا که روحیه ای دور از سیاست داشت و به امور اجتماعی علاقه زیادی نشان می داد با تأسیس جمعیت خیریه ثریا پهلوی خود را از امور سیاسی کنار کشید. او همواره در ناملایمات از شاه می خواست که سلطنت را رها کرده و در گوشه ای از اروپا به کشاورزی بپردازند. ثریا به محمد رضا گفته بود که او را به عنوان یک شوهر می خواهد نه یک پادشاه.

در مرداد ماه ۱۳۳۲ که موضوع برکناری مصدق مطرح شده بود و کشورهای حامی شاه قصد کودتایی علیه مصدق داشتند، ثریا نیز به همراه شاه از رامسر به عراق و از آنجا به رم گریخت و پس از کودتای امریکایی انگلیسی ۲۸ مرداد، چندی پس از محمد رضا به ایران بازگشت.

یک سال بعد در ۱۳۳۳ ش، علیرضا برادر تنی محمد رضا بر اثر سانحه هوایی جان باخت. از او تا پیش از این به عنوان جانشین محمد رضا نام برده می شد. با مرگ علیرضا، شاه به طور جدی در فکر جانشینی برای خود افتاد. ثریا تا آن زمان نتوانسته بود فرزندی به دنیا آورد. از آن پس موضوع درمان ثریا مطرح شد. چه زنان دربار ایران به ویژه اشرف، خواهر دوقلوی شاه، بیش از همه برادرش را برای بچه دار شدن تحت فشار گذاشته و با تحریکات خود، ملکه ایران را در رنج انداخته بود. این در حالی بود که ثریا توانسته بود از قدرت و نفوذ خاندان پهلوی بر همسرش بکاهد.

بعد از چند سال مـوضوع بچه‌دار شـدن آنها بسیار جدی در دربار مطـرح شد و ملکه مادر مرتباً این مطـلب را با پسرش در میـان می‌گذاشت. شاه در مهر ۱۳۳۳ با پرنسس ثریا به آمریکا رفت و در آنجا آزمایش‌های دقیق پزشکی انجام پذیرفت و در مورد او هیچ چیز غیرطبیعی دیده نشد و سرپرست هیات پزشکی اعلام کردند شما هر دو در کمال سلامت هستید و فقط باید صبر کنید. چند سال بعد نیز روزولت یک پزشک متخصص آمریکایی برای انجام آزمایش‌های لازم از ثریا، به تهران فرستاد. پزشک مذکور نیز هیچ دلیلی برای حامله نشدن وی نیافت.

 

جداشدن محمدرضا از ثریا

شاه از ثریا خواست تا به سن مورتیز برود و روز ۲۴ بهمن ۱۳۳۶ با تشریفات رسمی تهران را ترک گفت و بعد از آن دیگر هیچ وقت به ایران باز نگشت. در روز ۲۴ اسفند ۱۳۳۶ از وی جدا شد و طلاق او از طریق مجلس شورای ملی اعلام گردید.

شاه نیز متنی به این عنوان تهیه کرد و با ابراز کمال تأسف وتألم و با تذکر اینکه ملکه ثریا پهلوی در تمام مدت همسری شاهنشاه از هیچ گونه خدمت و عطوفت و خیرخواهی نسبت به ملت ایران خودداری نفرموده و از هر حیث شایستگی مقام شامخ خود را داشته‌اند و در این مورد نیز با کمال علاقه و محبتی که فی‌مابین وجود دارد، آمادگی خود را برای قبول هر نوع تصمیمی که از طرف ذات شاهانه اتخاذ شود اعلام فرمودند. با اظهار نظر هیأت مشورتی، موافقت و با صرف نظر از احساسات شخصی خود در برابر مصالح عالیه مهمی تصمیم خویش را به جدایی اتخاذ فرمودند. شاه اگر چه اندکی پس از طلاق ثریا، با فرح دیبا در آذر ۱۳۳۸ ازدواج کرد، اما همچنان به ثریا علاقه نشان می داد . حتی گفته شده است در زمانی که محمد رضا پهلوی پس از فرار از ایران روزهای آخر عمر خود را در سال ۱۳۵۹ش. در قاهره سپری می کرد، ثریا نامه ای محرمانه برای او فرستاده بود که از محتوای آن اطلاعی در درست نیست. با این حال، ثریا اسفندیاری، پس از ترک ایران در هرگز به کشور بازنگشت و سرانجام در سوم آبان ۱۳۸۰ جسد او توسط یکی از نزدیکانش در آپارتمانش در پاریس به دست آمد.

زندگی در اروپا

ثریا از آن پس با مقرری قابل توجهی که دربار ایران برای وی تعیین کرده بود، در فرانسه می‌زیست، همچنین لقب پرنسس به وی اعطا شد و دارای گذرنامه سلطنتی بود. او در فیلم «سه چهرهٔ یک زن» Les trois visages d’une femme در ۱۳۴۴ بازی کرد و با کارگردان ایتالیایی فیلم، فرانکو ایندووینا آشنا شد. طبق مصاحبه بی‌بی‌سی با وی بر خلاف شایعات هیچ گونه رابطه احساسی با کارگردان فیلم نداشته و تا پایان عمر همچنان عاشق شاه بوده رابطه او با محمدرضا شاه تا پایان عمر محمدرضا شاه ادامه داشته و رابط بین آن دو اردشیر زاهدی بوده. محمد رضا شاه از او به عنوان تنها عشق زندگیش در کتاب خاطراتش یاد کرده. مجله فرانسوی پاری ماچ (paris match) او را زیبا ترین زن جهان در عصر خود معرفی کرد لقب او در کشور‌های اروپایی پرنسسی با چشمانی زمردین است.

مرگ

ثریا اسفندیاری در ۴ آبان ۱۳۸۰ در سن ۶۹ سالگی بر اثر سکته مغزی در پاریس درگذشت. مراسم تشیع جنازهٔ وی در کلیسایی آمریکایی در پاریس برگذار شد. در این مراسم اشرف پهلوی و غلامرضا پهلوی نیز حضور داشتند. ثریا را در قبرستانی در مونیخ آلمان دفن کردند.

برادر کوچک‌ترش بیژن (۱۳۸۰ – ۱۳۱۶) نیز یک هفته پس از فوت ثریا درگذشت. وی گفته بود: «بعد از او، من هم صحبتی ندارم.»

www.Patogh98.com | سایت سرگرمی و تفریحی پاتوق98

www.Patogh98.com | سایت سرگرمی و تفریحی پاتوق98


www.Patogh98.com | سایت سرگرمی و تفریحی پاتوق98

40 دیدگاه در “عکس و بیوگرافی ثریا اسفندیاری دومین و زیباترین زن محمدرضا شاه

 1. واقعا برای افرادی که نظرگذاشتن متاسفم وامیدوارم کمی مطالعه تاریخی داشته باشند

 2. روحش شاد و یادش گرامی باد یاد او در خاطر همه ما خواهد بود

 3. سلام مرسی بابت زحمتی که کشیدید . واقعاعالی بود

 4. خوب بودبالاخره اطلاع عمومیمون بالا رفت دوس دارم درموردفرح هم بدونم

 5. vaghan jae tasofe ke shahe saltanati az miane ma raft va 1mosht khen mamlekato gereftan be omide rozi ke toe ketabamon bejae akse khomeyni shahe bozorg va az dast raftamono bebinim baraye khanevadeye shah dorodo salam ke bargardan rozi be iran

 6. خیلی عالی بود . اهل تاریخ بودن و نبودن مهم نیست ولی تاریخ کشورتو حتما باید بشناسی شاه عرضه داشت بعضیا سواد مطالعه ندارن این نظرات چرت رو میدن.

 7. سلام به همه.واقعا عالی بود .من در مورد ثریا مطالعه داشتم واقعا لیاقتش زیاد بود حیف که شاه بی عرضه قدرشو ندونست .و فریب خواهر بی شرفش اشرف رو خورد.من محمدرضا رو اصلا قبول ندارم.رضاشاه رو توبعضی زمینه ها قبول دارم البته چون بی سواد بود اشتباهات فاحشی مثل کشف حجاب هم داشت.امام خمینی رو فوقالعده قبول دارم ولی نظرم اینه که الان حکومت صد درصد مخالف راه امام حرکت مسیکنه.یاحق

 8. خیلی عالی بود.خواندن مجدد زندگینامه شاه و زنانش بخصوص ثریا با تمام عظمت و شکوهشان باعث خوشحالی منه.به امید آزادی

 9. ازتون خواهش دارم از دیگر عکسهای ثریا هم استفاده کنید.به لطف خدا من تونستم بر سر مزار ثریا بروم.یکی از آرزوهام این بود که ملکه ثریا از نزدیک ببینم که متاسفانه نتونستم.روحش شاد.من با تمام احساسم عاشق ثریا بودم و هستم

 10. I’d have to verify with you here. Which isn’t something I normally do! I enjoy reading a publish that may make people think. Additionally, thanks for permitting me to remark! I’ll surely come back and check for new articles! Greetz

 11. تو این نوشته یه نکته اش جالبه:وضعیت نامطلوب بهداشتی در ایران و شیوع بیماری های پوستی و آبله.واقعا اگر انقلاب نمی کردیم مردم و خونوادمون یا به وسیله بیماری ها از دست می رفتند و یا بوسیله آمریکایی های شیطان صفت.ما باید قدر انقلاب و نظام رو بدونیم.

 12. مرسي بدنبودراجع به اون فرح خوشكله هم ميگفتي…آخه هرشب خوابشومي بينم…

 13. مرسی من نازی از مشهد من کتاب کاخ تنهایی از نوشته های ثریا رو خوندم این کتاب فوق العاده است
  روحش شاد

 14. لعنت بر شاه که گذاشت ایران اینجوری خراب شه … روز به روزم داره خراب تر می شه

 15. نمی دونم چی بگم با شاه و کاراش موافق نبودم اما وقتی میبینم بجای اون آدم احمدی گدا و دارو دستش نشستن دلم می خواد توی ایران یه زلزله 10 ریشتری بیاد و همه ماها رو نابود کنه . تاریخ خیلی عجیبه
  یه سری آدما تو قلب ملتن و یه سری میخوان به زور تو قلب ملت برن .
  ندا زنده است

  • ایییییییییییییییییییییی مگه تو چجوریایی؟؟؟؟؟؟؟؟!